Передвиборча кампанія в соціальній мережі Facebook: розвінчання міфів

Компанія «Центр прикладних досліджень», що надає послуги політичного SMM – просування сторінок і профілів в соціальних мережах (Facebook, Twitter, Instagram) під час передвиборчої (виборчої) кампанії, підготувала матеріал, в якому викриваються міфи, пов’язані з веденням політичних кампаній в Facebook

МІФ 1. Підписники в Facebook не проголосують за мене на виборах

Так і буде, якщо не займатися кампанією системно. Завдяки зростанню кількості користувачів Facebook в Україні, більше третини потенційних виборців вже зареєстровані в цій соціальній мережі.

Отже охоплення впорядкованої за сегментами аудиторії на певному окрузі складе 30-50% від потенційних виборців. Передвиборча кампанія в Facebook підвищить впізнаваність кандидата і партії, приверне потенційних прихильників, збільшить кількість підписників сторінки, створить позитивний імідж.

7-10% від цієї аудиторії – здійснять дію в соціальній мережі Facebook (лайк, шер, коментарі). Дані цих людей потім стануть основою для розширеної рекламної кампанії на основі big-data (look-a-like аудиторій).

За результами місячної компанії визначаються прихильники кандидата і партії, на яких потім ведеться кампанія з ретаргатінгу для отримання голосів на виборах.

МІФ 2. Навіщо потрібен Facebook? Адже 100% результат дають лише «сітки» і «гречка» …

Окрім кримінальної відповідальності за підкуп на виборах, не варто забувати, що змінюється і український виборець. Ще пару років тому політтехнологи не вірили, що Facebook можна ефективно використовувати для передвиборчих кампаній. Однак зараз, по співвідношенню фінансових витрат і одержуваного результату, Фейсбук є одним з найбільш ефективних каналів комунікації з виборцем.

Чому так? Ситуація кардинально змінилася після заборони російської соціальної мережі Вконтакте. Станом на кінець 2018 року кількість Фейсбук-користувачів в Україні складає 15 млн. користувачів. З них – 58% – жінки, і 42% чоловіки. Якщо брати великі міста, то картина наступна:

  • Київ – 2 – 2,5 млн.
  • Одеса – 500 – 600 тис.
  • Харків – 500 – 600 тис.
  • Львів – 350 – 400 тис.
  • Дніпро – 350 – 400 тис.
  • Вінниця – 200 – 250 тис.
  • Миколаїв – 150 – 200 тис.
  • Кривий Ріг – 150-200 тис.
  • Полтава – 100-150 тис.
  • Черкаси – 100 – 150 тис.

І як раз у великих містах, де виборець вже пересичений білбордами і сітілайтами, Фейсбук може стати недорогим і результативним засобом передвиборної кампанії.

МІФ 3. Фейсбуку все одно не змагатися з телевізором

Якщо навіть Facebook поки і не переміг телевізор, соціальні мережі мають важливу перевагу. Сприйняття людиною інформації характеризується специфікою вибірковості уваги. Це явище полягає в тому, що найкраще сприймаються ті інформаційні повідомлення, які узгоджуються з його поглядами і, відповідно, ігноруються несумісні. Таке вибіркове ставлення до інформації призводить до зміцнення вже сформованих переконань індивіда на правильність його політичних та інших уподобань.

Фейсбук є ресурсом отримання інформації високого рівня довіри (думка друзів, однодумців, новинна стрічка). Фейсбук ідеально підходить для політичного орієнтування аудиторії без чітко визначених політичних поглядів. Соціальна мережа дозволяє проводити цільові рекламні кампанії, спрямовані саме на певну аудиторію в залежності від демографічних, географічних критеріїв, а також особистісних характеристик.

Вже зараз завдяки Фейсбуку можна охоплювати аудиторію в сотні тисяч людей, за відносно невеликі гроші. Нижче приклад кампанії «Центру прикладних досліджень” з розповсюдження відео-звернення кандидата з резонансною заявою.

МІФ 4. Політична реклама в Фейсбуці вже всім набридла

Дійсно, в останні місяці практично всі провідні українські політики запустили рекламні кампанії у Facebook. У Петра Порошенка, в середньому в день йде по 10 рекламних компаній, у Юлії Тимошенко – 25, у Андрія Садового – 9.

У рекламному оголошенні легко побачити, як налаштований таргетинг більшості рекламних постів у цих політиків – в 90% випадків це населення України від 18 років і старше. Подібний таргетинг – бездумне злиття бюджету.

Компанія «Центр прикладних досліджень» пропонує використовувати методику, яка бралася на озброєння під час президентських виборів США в 2012 і 2016 рр. – доносити різні політичні меседжі різним аудиторіям.

Фейсбук дозволяє максимально точно визначити мотивацію певної аудиторії, враховуючи переваги і інтереси, які визначають проблеми і питання, які цікавлять. Таким чином, можна виділити конкретні групи для таргетированої реклами, які враховують особистісні особливості, мотиви поведінки, життєві цінності, поведінкові установки і навіть віросповідання.

Компанія «Центр прикладних досліджень» виділила чотири основні категорії аудиторій, притаманних українському Фейсбук-сегменту:

  • Орієнтовані на конфлікт особистості (близько 20% аудиторії);
  • Орієнтовані на потреби людини (близько 15% аудиторії);
  • Орієнтовані на розваги і отримання задоволення (близько 40% аудиторії);
  • Орієнтовані на духовні цінності (близько 25% аудиторії).

Будь-який кандидат може найбільш ефективно доносити меседжі для максимум двох категорій. Розширення електоральної бази відбувається за рахунок таргетування додаткової аудиторії і підтримки уваги основної аудиторії.

Як приклад, можна навести аудиторії провідних українських політиків:

Юлія Тимошенко – орієнтовані на потреби / орієнтовані на духовні цінності – головна увага робиться на економічні та соціальні питання, ринок землі. Використовує релігійну риторику для підвищення довіри виборців.

Петро Порошенко – конфліктно-орієнтовані / орієнтовані на розвагу – переважають патріотичні меседжі, протистояння з РФ. Підкреслюються успіхи і досягнення України. Навмисно критикує керівництво Росії в публічних виступах. Завдяки отриманню томоса планує розширити свою аудиторію за рахунок категорії орієнтованих на духовні цінності.

Олег Ляшко – орієнтовані на потреби / орієнтовані на розвагу – використовує в риториці питання соціальної сфери, при цьому навмисно робить епатажні вчинки.

МІФ 5. Facebook ефективний тільки в великих містах

Насправді, методика може бути використана в будь-якому населеному пункті України завдяки інструментам мікро-таргетування аудиторії Facebook, в тому числі по геолокації та за демографічними даними:

  • за допомогою бази мобільних телефонів та електронних адрес існує можливість таргетування певних аудиторій;
  • за допомогою геолокації можна охопити населення ОТГ, визначеного району міста, всього міста, району, області або всієї країни.

Існує два мотиваційних способи використання таргетування:

  • загальні новини про кандидата, об’єктивний інформаційний фон політичної кампанії подаються з різними акцентами в залежності від уподобань аудиторії;
  • створення власних новин, меседжів, інформаційних приводів під конкретну категорію аудиторії.

Таким чином, для ефективної виборчої кампанії в мережі Facebook необхідно зробити наступні кроки.

Діяльність під час виборчої кампанії

  • Аналіз і сегментація Фейсбук-аудиторії на певній території, створення профілів виборців (збір інформації про демографію, інтереси, матеріальний статус, політичні уподобання, канали комунікації, мотивацію для голосування) потенційних виборців для таргетування меседжів.
  • Написання і підготовка меседжів для сегментованих аудиторій.
  • Створення мережі коментаторів і розповсюджувачів інформації про кандидата і політичну силу.
  • Створення каналів комунікації з сегментованою аудиторією (Facebook-таргетування, e-mail розсилка, повідомлення в месенджерах, поширення відео-контенту).
  • Збір масиву інформації про користувачів для наповнення системи big-data на певній території, визначення активістів.
  • Створення і використання бази мобільних телефонів та електронних адрес потенційних виборців і прив’язаних до них акаунтів в Фейсбук, і месенджерах.
  • Ведення кампанії в соціальних мережах для мобілізації, агітації або демотивації (потенційний електорат політичної сили-опонента) виборців, які не визначилися.

Для замовлення наших послуг, або якщо у Вас є будь-які питання телефонуйте +38 050 563 49 89 або пишіть на електронну пошту – polls@cpd.com.ua